19-03-2015 Michał Borowik

Fotografowanie jest jak seks

Sztuka zawsze przysparzała wielu problemów. Szczególnie kontrowersyjny okazuje się podział na to, co jest dziełem w pełnym tego słowa znaczeniu, i na to, co nie jest warte uwagi. Dziś pojawia się jeszcze inna kwestia: jaki wpływ na tradycyjne rozumienie sztuki ma fotografia.

22-02-2015 Michał Borowik

Muzea w czasach selfie

Globalne zjawisko art selfie przenika już do świata sztuki, popularyzując ją w popkulturze. Tendencja do robienia sobie zdjęć na tle obrazów i rzeźb jest efektem masowej turystyki i przeżywa właśnie swój szczyt.

20-11-2014 Michał Borowik

One mają wpływ

Audyt rynku sztuki w Londynie pokazał w 2012 r., że na 100 artystów, których prace osiągnęły najwyższe ceny w domach aukcyjnych, nie było ani jednej artystki. Co więcej, tylko 8 proc. sztuki prezentowanej w przestrzeni tego miasta to dzieła tworzone przez kobiety. Sytuacja zaczyna się zmieniać, i to nie tylko w Wielkiej Brytanii.

21-08-2014 red.

Michał Borowik: Co artysta miał na myśli

Sztuka współczesna jest trudna do zdefiniowania. Jej różnorodność powoduje, że nie można z góry stwierdzić, co sztuką jest, a co nie. Jednak sukcesy Tate Modern czy sieci galerii Guggenheima pokazują, że sztukę współczesną mogą oglądać miliony widzów.

22-05-2014 red.

Mona Lisa na telefon

Aplikacje mobilne zdominowały rzeczywistość. Stworzyły niespotykaną okazję do bycia na bieżąco z najciekawszymi wydarzeniami z całego świata. Również ze świata kultury.

20-03-2014 red.

Michał Borowik: Sztuka na pchlim targu

Giełda staroci to osobliwy spektakl. Dziesiątki rzeczy zmieniają właścicieli. Każdemu zależy na tym, by sprzedać jak najdrożej i kupić jak najtaniej. To także gra, z większymi lub mniejszymi wygranymi. A czasem – ze spektakularnym sukcesem.

20-02-2014 red.

Pomarańczowy but w różowej pończosze

Moda i sztuka – te dwa światy od dawna się przenikały. Bo sztuka często inspiruje modę, a moda jest częścią sztuki. Nikogo nie dziwią wystawy projektantów w muzeach i galeriach. Ten nierozerwalny związek jest szaloną inspiracją nie tylko dla fanów mody, ale też kolekcjonerów sztuki.

23-01-2014 red.

Michał Borowik: Publiczne kolekcje prywatne

Nazywane są przedsionkami muzeów, bo bez nich muzea nierzadko by nie istniały. Prywatne kolekcje są nieodzowną częścią publicznych ośrodków. To symbioza nastawiona na przetrwanie obu gatunków.

21-11-2013 red.

Michał Borowik: Snobizm i misja

Kolekcjonowanie to subtelne łączenie pasji z chęcią rozsądnego lokowania kapitału. Jedni kolekcjonerzy pozostają w cieniu. Inni pojawiają się w coraz to nowszych rankingach i przewodnikach. Chęć spektakularnego zysku czy jednak zamiłowanie?

17-10-2013 red.

Sztuka wyrażona w liczbach

Jego nie sposób przeoczyć. I to nie tylko jeśli chce się kolekcjonować sztukę współczesną. Twórczość Romana Opałki budzi na nowo podziw i zdumienie niezwykłą konsekwencją.

Poprzednia
1 2
common