Tutaj jesteś: Sukces » Felietony

Fundusze europejskie rp.pl

Nowa pula grantów 
dla firm z PARP

Artur Osiecki 24-06-2015, ostatnia aktualizacja 24-06-2015 16:00
źródło: Bloomberg

Druga połowa roku przyniesie przedsiębiorcom sześć konkursów 
na dotacje z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój" organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pierwsze dwa konkursy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi już w lipcu, w tym ten najbardziej oczekiwany z dużym budżetem na dotacje inwestycyjne.

Pierwsze nabory

Chodzi o granty nazwane „Badania na rynek" (poddziałanie 3.2.1 programu „Inteligentny rozwój" – PO IR). Jako że PARP ma na te dotacje w okresie 2014–2020 ponad 4 mld zł, budżet pierwszego konkursu wyniesie aż 500 mln zł.

To pieniądze na wdrożenie wyników prac badawczo–rozwojowych przeprowadzonych przez firmy lub przez nie nabytych, prowadzących do uruchomienia produkcji nowych produktów lub usług. Dzięki nim firmy będą mogły sfinansować budowę nowych lub rozbudowę istniejących już zakładów produkcyjnych. PARP konkurs na te wyczekiwane przez biznes granty ogłosi 31 lipca. Wnioski od firm będzie przyjmować na przełomie sierpnia i września.

Tego samego dnia (31 lipca) Agencja zamierza też ogłosić drugi konkurs dotyczący tzw. bonów na innowacje (poddziałanie 2.3.2 PO IR), na które trafi 46,1 mln zł. To pieniądze na finansowanie usług dla mikro–, małych i średnich firm realizowanych przez jednostki naukowe przyczyniające się do rozwoju ich produktów. Wnioski o dofinansowanie Agencja zacznie przyjmować w sierpniu, ale będzie je można składać aż do grudnia br.

Ochrona patentów

We wrześniu Agencja ogłosi konkurs na dotacje na ochronę własności przemysłowej. Przeznaczy nań 50 mln zł. Pieniądze mają pomóc firmom uzyskać ochronę prawa własności przemysłowej w trybie krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym, z wyłączeniem zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony wyłącznie na terytorium Polski. Nabór wniosków ma potrwać od października br. do marca 2016 r.

W październiku Agencja ogłosi też nabory wniosków na proinnowacyjne usługi instytucji otoczenia biznesu dla małych i średnich firm (budżet 31,3 mln zł) oraz umiędzynarodowienie tzw. krajowych klastrów kluczowych (pula 41 mln zł). Te pierwsze dotacje mają zwiększyć dostępność specjalistycznych, wysokiej jakości proinnowacyjnych usług powiązanych z krajowymi inteligentnymi specjalizacjami. Te drugie – zwiększyć poziom umiędzynarodowienia firm działających w ramach klastrów.

Na giełdę dzięki dotacji

W grudniu PARP ogłosi konkurs na granty, które ułatwią małym i średnim firmom dostęp do rynku kapitałowego. To dotacje nazwane 4 Stock. Budżet konkursu to 10 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się już w przyszłym roku, w styczniu, i potrwa do marca 2016 r. Celem tej pomocy jest zniesienie głównej bariery w pozyskaniu finansowania z rynków publicznych, tj. wysokich kosztów przygotowania przedsiębiorstwa do debiutu na parkiecie lub emisji obligacji.

Łączny budżet konkursów, które PARP ogłosi w II połowie br., to 678,8 mln zł.

Sukces
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common