Tutaj jesteś: Sukces » Felietony

Fundusze europejskie rp.pl

Granty na IT

Artur Osiecki 21-05-2015, ostatnia aktualizacja 21-05-2015 16:00
źródło: Fotorzepa
autor: Marek Obremski

Do 2020 r. projekty informatyczne przedsiębiorstw będą finansowane głównie z regionalnych programów operacyjnych.

Już teraz widać, że w większości RPO środków na projekty z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) będzie trzeba szukać w konkursach nastawionych na podniesienie innowacyjności przedsiębiorstw lub jeszcze bardziej ogólnych, dedykowanych wsparciu inwestycji w sektorze MŚP – mówi Maciej Giebień z firmy doradczej ECDF.

Nawet pół miliona

Jak dotąd konkursy wprost dotyczące informatyzacji firm pojawiły się w tzw. uszczegółowieniach do programów regionalnych na Śląsku i w Opolskiem. W pierwszym do MŚP kierowane będzie tzw. działanie 3.3 „Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej" z pulą 44 mln euro. Pieniądze te podzieli Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Rozpiętość dofinansowania jest spora. Minimalna wartość pomocy to 50, a maksymalna aż 500 tys. zł.

– Pieniądze będzie można otrzymać na wdrożenie rozwiązań informatycznych, które usprawnią prowadzenie biznesu. Dofinansowanie może objąć stworzenie systemu IT podnoszącego efektywność współpracy z innymi podmiotami, opracowanie e–usługi wspierającej sprzedaż produktów czy świadczenie usług, a także nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne pozwalające na modernizacje innych procesów biznesowych – tłumaczy Giebień.

Podobnie duży wybór rozwiązań objętych dotacją daje poddziałanie 2.1.2 w opolskim RPO. Granty można zdobyć na systemy B2B (business to business) do kontaktu z partnerami biznesowymi, informatyzację wewnętrzną w firmie wspomagającą jej bieżącą działalność oraz rozwiązania w relacjach między firmą a klientem.

Pomoc nie wprost

W wielu województwach znalezienie właściwego konkursu dotyczącego IT wymaga nieco więcej zachodu. Tak jest na przykład w Wielkopolsce czy Lubuskiem. W RPO tych województw granty na wdrożenia IT można zdobyć z działań skierowanych na wsparcie inwestycji i innowacji w przedsiębiorstwach z sektora MŚP. W Wielkopolsce warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poddziałanie 1.5.2, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu. Z kolei w Lubuskiem ważne będzie działanie 1.5 umożliwiające dofinansowanie tworzenia i rozwoju produktów oraz usług cyfrowych, w tym również unowocześnienia ich zaplecza technicznego. Dotacją będzie można sfinansować także rozwój infrastruktury związanej z wykorzystywaniem nowych technologii gromadzenia, przetwarzania, przesyłania i udostępniania danych oraz zakup licencji na oprogramowanie i sprzęt teleinformatyczny, które są elementem kompleksowych działań modernizacyjnych bazy technologicznej firm. Pieniądze zostaną przeznaczone też na szersze wykorzystanie sprzedaży internetowej w działalności handlowej.

Sukces
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common