Tutaj jesteś: Sukces » Felietony

Felietony

Kultura jest sexy

Maciej Ulewicz 16-04-2015, ostatnia aktualizacja 16-04-2015 16:00
źródło: Sukces
autor: Julia Borowska

„Kulturo, czymże bez ciebie bylibyśmy nie tylko my, ale czym byłoby w ogóle ludzkie życie? Tyś pozakładała miasta, ty rozproszonych ludzi powołałaś do życia społecznego" – tak kiedyś powiedział Cyceron.

„Nie wiem, nie znam" 
– mogą powiedzieć różne panie „dziennikarki", które aspirują, ale mylą kulturę z plotkami. Spowodowało to niedawno trzęsienie ziemi w mediach, na portalach społecznościowych i postawiło wiele pytań o marginalizację kultury i stan umysłu obywateli.

Blamaż był wielki, ale teraz już wszyscy w Polsce wiedzą, kim był Jerzy Grotowski. I dzięki temu groteskowemu incydentowi wielu też zdało sobie sprawę, że lepiej pewne rzeczy jednak wiedzieć, bo opinia internautów może nas uśmiercić towarzysko i medialnie. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, kultura jest sexy, a bycie z kulturą za pan brat powoduje wyższe notowania społeczne.

Wiedzą o tym, jak Warlikowski zinterpretował Prousta w najnowszym spektaklu i że „Wycinka" Lupy nie ma nic wspólnego z dendrologią i okulistyką, możemy podnieść swoje szanse u potencjalnych partnerów i ułożyć sobie nieustabilizowane dotąd życie prywatne, nie mówiąc o rosnącym autorytecie wśród kolegów z pracy i szefów.

Wiem, co mówię, gdyż moja miłość do teatru i spektakli słynnego duetu Strzępka–Demirski spowodowała gwałtowną zmianę ze stanu wiecznego singla w szczę- 
śliwy, wieloletni, choć nieco burzliwy związek.

Kultura jest też jak męskie krawiectwo na zamówienie, czyli bespoke tailoring. Najwyższej jakości materiały, dodatki 
i wykonanie oraz indywidualne podejście do klienta powodują otrzymanie produktu idealnego, dopasowanego do naszej sylwetki i potrzeb estetycznych. W takim garniturze czujemy się lepsi, atrakcyjniejsi i szczęśliwsi. Roztaczamy wokół siebie aurę sukcesu. Oczywiście nie jest to produkt tani, ale wart swojej ceny.

Podobnie jest z kulturą. Czyż nie lepiej wykonać odrobinę wysiłku intelektualnego czy wręcz zdrowo snobować się na kulturę, niż zadowalać się tanią odzieżą 
z sieciówek bądź dresami z bazaru? Mówmy stanowcze „nie" celebrytom sprzątającym, pływającym i śpiewającym cudze piosenki w cekinowym entourage'u. 
Nie słuchajmy złej muzyki, bo stały kontakt ze „złem" powoduje klinicznie dowiedzione zwyrodnienie zmysłów, które później nigdy nie będą w stanie zaakceptować czegoś odrobinę bardziej wyrafinowanego niż zespół Bajm.

I dlatego po prostu zdrowiej dla ciała i ducha wiedzieć, czego boi się wspomniany Demirski w autorskiej wersji „Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego, zapoznać się z „dorosłymi" opowiadaniami matki Muminków Tove Jansson czy posłuchać ostatniej płyty Marcusa Millera „Afrodeezia" i jesienią pójść na jego koncert w Polsce. To oprócz wymienionych wcześniej korzyści społecznych po prostu bezpieczniejsze, zdrowsze 
i sprawiające więcej satysfakcji. Trawestując Melchiora Wańkowicza, dodam, że „kultura krzepi", a paniom „dziennikarkom" podpowiem na wypadek kolejnego kłopotliwego pytania ze strony zagranicznego przedstawiciela kultury, że to znakomity polski pisarz, publicysta i reportażysta.

Sukces
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common