Tutaj jesteś: Sukces » Działam

Działam

Lokaty krótko czy długoterminowe – czym się kierować wybierając czas ich prowadzenia?

03-07-2017, ostatnia aktualizacja 03-07-2017 15:14

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej bezpiecznych narzędzi bankowych, służących do lokowania nadwyżek finansowych są lokaty terminowe. W zależności od swoich potrzeb i preferencji możesz założyć lokatę trwającą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Na rynku istnieją także depozyty, które trwają jedynie…jedną noc. W artykule sprawdzimy, czym warto się kierować, wybierając czas deponowania pieniędzy na lokacie.

Lokaty terminowe są rodzajem kredytu. W tym przypadku jest to jednak kredyt, którego Ty udzielasz bankowi. W zamian za wypłacone odsetki może on dysponować Twoimi pieniędzmi, przeznaczając je na udzielanie kredytów.

Lokaty terminowe - jaką wybrać?

Jeśli planujesz jej założenie zastanów się, na jak długo możesz (i chcesz) zamrozić swój kapitał. Dostęp do zdeponowanych środków będzie bowiem utrudniony przez całą długość trwania umowy.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli założysz 3-miesięczną lokatę i umieścisz na niej 10 000 zł, po upłynięciu tego okresu możesz wycofać środki wraz z naliczonym zyskiem. Jeśli sięgniesz po nie przed upływem trzech miesięcy, stracisz wszystkie zgromadzone odsetki. Choć wiele osób uznaje to za sporą wadę, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.

Deponując środki na lokacie, możesz uchronić je przed nieprzemyślanym roztrwonieniem. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które mają tendencję do spontanicznych zakupów, dokonywanych pod wpływem impulsu.

Poznaj lokaty długoterminowe

Lokaty długoterminowe (czyli te, trwające dłużej niż 12 miesięcy) będą doskonałym rozwiązaniem dla klientów, którzy mogą pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na tak długi okres. Umieszczone na lokacie środki mogą być dla nich jedynie częścią kapitału, inwestowanego w różnego rodzaju narzędzia finansowe. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego i stworzenie poduszki finansowej pozwolą uniknąć konieczności zerwania lokaty i utraty odsetek.

Długoterminowy depozyt może być także świetnym sposobem na „przechowanie” pieniędzy z myślą o przyszłych inwestycjach. Wizja straty zysków może być skuteczną ochroną przed lekkomyślnym, beztroskim roztrwonieniem kapitału.

Kluczową zaletą, wynikającą z założenia lokaty długoterminowej są także stosunkowo wysokie zyski. Oczywistym jest fakt, że zdeponowane pieniądze zarobią zdecydowanie więcej przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy niż zarobiłyby przez kilka. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę atrakcyjne oprocentowanie lokat długoterminowych.

Lokaty krótkoterminowe – jakie mają zalety?

...
Poprzednia
1 2
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common