Tutaj jesteś: Sukces » Działam

Działam

Firma eksportowa sposobem na sukces finansowy?

17-02-2017, ostatnia aktualizacja 17-02-2017 10:35

W Polsce dobrze zarobić na etacie jest stosunkowo ciężko. Dużo lepsze perspektywy mogą czekać na tych, którzy spróbują samodzielnie wykuwać swój los, w szczególności na trudnym rynku międzynarodowym.

Ile Polacy zarabiają na etatach?

Przeciętne wynagrodzenie brutto1 w gospodarce narodowej wynosiło w IV kwartale 2016 roku 4219 zł, czyli niewiele ponad 3 tys. zł netto. W grudniu 2016 najlepiej mogliśmy zarobić w województwie mazowieckim, bo średnio (w sektorze przedsiębiorstw) 5434 zł brutto, a więc ok. 3850 zł netto. Na drugim biegunie znajdują się zarobki w województwie świętokrzyskim, które średnio w sektorze przedsiębiorstw wynosiły 3753 zł brutto, a więc blisko 2700 zł netto. Chociaż kwoty te nie prezentują się przesadnie imponująco, to rzeczywistość rynku pracy jest jeszcze bardziej brutalna.

Mediana wynagrodzeń2 pracowników szeregowych w Polsce wynosi... 2650 zł brutto, a więc niewiele ponad 1900 zł na rękę! Mediana to miara statystyczna, która odpowiada wartości środkowej szeregu. W przypadku wynagrodzeń oznacza ona, że połowa Polaków zarabia więcej od mediany zarobków, a połowa mniej. A jakie zarobki Polacy osiągają statystycznie najczęściej? O tym mówi nam dominanta, która dla zarobków w październiku 2016 wynosiła 3 tys. zł brutto, a więc ok. 2150 zł netto.

Analizując statystyki dot. zarobków najbardziej przybijające jest chyba to, że nawet ta najwyższa wymieniona przez nas kwota tj. 5434 zł brutto, nie rzuca na kolana. W dodatku dla wielu osób może być ona i tak nieosiągalna, wcale nie ze względu na niedostatek zdolności, lecz na brak firm, które płacą takie pensje w bliższej lub dalszej okolicy. Skoro więc na etacie będzie nam ciężko się dorobić, może warto pomyśleć o szukaniu finansowego sukcesu w biznesie. Tylko na jaką branżę postawić?

Jaki biznes założyć?

Dobrym tropem może być obserwacja emigrantów ekonomicznych, czyli naszych krewnych czy znajomych, którzy wyjechali na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Często wykonują prace, w których nie wymaga się od nich wysokich kwalifikacji i zarabiają najniższą ustawową stawkę. Mogą się jednak godnie za nią utrzymać i jeszcze wystarcza im pieniędzy, by przesyłać je rodzinom w Polsce. Ich sukces w dużej mierze polega na tym, że zarabiają "europejskie" pieniądze, a żyją oszczędnie, jakby nadal mieszkali w Polsce. Idealnie byłoby więc prowadzić taki biznes, w którym zarabialibyśmy np. w euro, a koszty ponosilibyśmy w złotówkach. Nasze myśli podążają więc w kierunku eksportu. Ale sprzedawać zagranicę można bardzo wiele rzeczy. Skąd mamy wiedzieć, w której branży ma to sens?

W jakich branżach polscy eksporterzy radzą sobie najlepiej?

Aby dowiedzieć się więcej o strukturze polskiego eksportu można sięgnąć np. do opracowania "Syntetyczna informacja o eksporcie i imporcie Polski" przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. W dokumencie tym znajdziemy szereg ciekawych informacji. Na cały polski eksport, którego wartość wyniosła według wstępnych danych w 2016 roku 183,63 mld euro, składają się przede wszystkim:

  • wyroby przemysłu elektromaszynowego (74,6 mld euro)
  • wyroby przemysłu chemicznego (25,7 mld euro)
  • artykuły rolno-spożywcze (24,18 mld euro)
  • wyroby metalurgiczne (17,23 mld euro)
Poprzednia
1 2
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common