Tutaj jesteś: Sukces » Żyję

Żyję

Hipsterka na talerzu

Karolina Monkiewicz-Święcicka 18-08-2016, ostatnia aktualizacja 18-08-2016 16:00
W Youmiko Vegan Sushi każda porcja to niespodzianka. Coś, co wygląda jak tuńczyk z ryżem, to tak naprawdę nigiri z pomidorem i cebulą dymką.
źródło: materiały prasowe
W Youmiko Vegan Sushi każda porcja to niespodzianka. Coś, co wygląda jak tuńczyk z ryżem, to tak naprawdę nigiri z pomidorem i cebulą dymką.
źródło: 123RF
Asfalt  w wafelku. Powstały ze zwęglonych łupin kokosa. Bardzo aromatyczne  i charakterystyczne w smaku. Lody dla smakoszy.
źródło: Epicurious
Asfalt w wafelku. Powstały ze zwęglonych łupin kokosa. Bardzo aromatyczne i charakterystyczne w smaku. Lody dla smakoszy.

Wyglądem przypominają asfalt. Smakują niesamowicie, bo zrobiono je ze zwęglonych łupin kokosa. Inne przywodzą na myśl piwo z preclami i kubańskie cygara. Kolejne są tylko dla dorosłych: szampanowe, z procentami, nawet mają bąbelki. Wyszukane, ale tak jakby od niechcenia. Desery i potrawy, które zmieniają jedzenie w doznanie artystyczne, niezależne, antysystemowe. Smacznego?

Przede wszystkim nie w każdym mieście można być hipsterem jedzeniowym. Małgorzata Kuczyńska, właścicielka cukierni Małgosia (tej od lodów z alkoholu), mówi wprost, że niekonwencjonalne kulinarne pomysły traktowane są w jej mieście wyłącznie jako ciekawostka. Po lecie przestawia się na sprzedaż garmażerii, bo równolegle prowadzi pierogarnię Tradycyjne Smaki. – Klienci z Mrągowa są bardziej tradycyjni niż ci z wielkich miast i jest ich mniej. Po sezonie trzeba się wytężyć, aby o nich zawalczyć. I wcale nie niska cena lub zaskakujący smak są tu kluczowe. Najbardziej liczy się jakość. Popularnością cieszą się potrawy polskiej kuchni – wzrusza ramionami.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common