Tutaj jesteś: rp.pl » Sukces » Coś Na Początek » Wystawa

Wystawa

Rodin i Dunikowski 
w polu widzenia

Przemysław Głowacki 23-06-2016, ostatnia aktualizacja 23-06-2016 16:00
źródło: AFP
źródło: AFP

Wakacje w muzeum – leniwe, mało interesujące? Nie tym razem. W warszawskiej Królikarni czeka bowiem propozycja, która wielbicieli sztuki może zelektryzować. To dzieła dwóch wybitnych rzeźbiarzy – Auguste'a Rodina i Xawerego Dunikowskiego – i kobieta jako ich motyw przewodni.

Nie ma ważniejszego rzeźbiarza na początku XX w. niż Rodin, Dunikowski to zaś bez wątpienia jedna z najważniejszych indywidualności polskiej sztuki zeszłego stulecia. Siła przygotowanej wystawy leży jednak nie w podobieństwach, ale w różnicach pomiędzy pracami artystów. Widzimy ich oryginalność i artystyczne osobowości. Dunikowski na początku kariery wyraźnie inspirował się Rodinem. Polski rzeźbiarz nie krył podziwu dla francuskiego mistrza, ale szybko ukształtował swój styl. Poszukiwał duchowego wyrazu poprzez statyczne kompozycje, nierzadko dekoracyjne i uproszczone. U Rodina dominuje dynamika i zmysłowość. Poprzez fizyczny wymiar swoich rzeźb potrafi oddać targające człowiekiem emocje i jego wewnętrzne rozterki.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common