Tutaj jesteś: Sukces » Myślę

Myślę

Sukces to kwestia emocji

Karolina Ewa Kowalska 08-07-2016, ostatnia aktualizacja 08-07-2016 00:01
źródło: 123RF

Pozwala zarządzać własnymi emocjami i odczytywać je u innych. Inteligencja emocjonalna zyskuje dziś na znaczeniu w świecie biznesu. Największe firmy to właśnie od jej stopnia uzależniają przyjęcie do pracy.

– Stanowicie śmietankę studentów z całego świata. Uzyskaliście znakomite wyniki na egzaminach wstępnych i zapewne każdy z was potrafi grać na instrumencie, na którym grają jeszcze tylko trzy osoby na świecie. Kiedy opuścicie mury tej uczelni, do CV dopiszecie dyplom prestiżowego Uniwersytetu Yale. Ale kiedy wasz przyszły pracodawca będzie musiał wybrać spośród kandydatów z równie imponującym życiorysem, nie zwróci uwagi na oceny i instrumenty. Liczyć się będzie inteligencja emocjonalna – mówił w październiku 2013 r. prof. Marc Brackett podczas wykładu „Inteligencja emocjonalna: od teorii do codziennej praktyki", dostępnego na YouTubie. Słowa, którymi powitał studentów dyrektor Yale Center for Emotional Intelligence (Centrum Inteligencji Emocjonalnej Uniwersytetu Yale), na Zachodzie już przestają dziwić. Wielki biznes dawno zrozumiał, że umiejętności interpersonalne, zebrane pod wspólną nazwą inteligencji emocjonalnej, są równie ważne jak kwestie merytoryczne, jeśli nie ważniejsze. Bo nawet najlepszy specjalista nie zapewni sukcesu firmie, jeśli nie będzie potrafił pracować w grupie.

Uczucia do regulacji

– Inteligencja emocjonalna to kompetencje, umiejętności i zdolności umożliwiające utrzymywanie dobrych relacji z otoczeniem. Pozwala właściwie rozpoznać i zrozumieć własne emocje oraz kontrolować je. To też umiejętność rozpoznawania emocji u innych i podtrzymywanie dobrych relacji interpersonalnych – tłumaczy Inga Kowalewska, psycholog biznesu z Uniwersytetu SWPS. Brackett dodaje, że człowiek o wysokim EQ potrafi nie tylko rozpoznać emocje u siebie i innych, ale też je nazwać, zidentyfikować ich przyczyny i konsekwencje, odpowiednio je wyrazić, regulować. Podaje przy tym przykład konfliktów w pracy, których przyczyną mogą być najmniejsze rzeczy, tzw. punkty zapalne. Bywa, że awantura wybucha z powodu bębnienia palcami o stół albo mruczenia, jakie kolega z open space'u wydaje z siebie przy dużym stresie. Jeśli wiemy, że to mruczenie doprowadza nas do szewskiej pasji, a akurat jesteśmy po stresującym spotkaniu z szefem, prawdopodobnie powinniśmy na chwilę wyjść z pomieszczenia. W przeciwnym razie wyżyjemy się na Bogu ducha winnym człowieku, który przecież też może mieć trudny dzień.

Umiejętność przewidywania własnych reakcji emocjonalnych Brackett nazywa zarządzaniem emocjami. O tym, jak jest ono potrzebne, może świadczyć przykład ucznia będącego kozłem ofiarnym dla rówieśników. Zgnębiony, cały czas nastawiony na kolejną przykrość i wypatrujący, z której strony nadejdzie atak, nie może skupić się na nauce. W sytuacji silnego stresu, lęku całą uwagę koncentruje na unikaniu zagrożenia. Jego mózg wyłącza się na inne bodźce i trudno mu wykonywać jakąkolwiek czynność, nie mówiąc o skomplikowanych działaniach arytmetycznych czy uczeniu się obcego języka. Zastraszony uczeń nie zda do następnej klasy, jeśli nie wypracuje mechanizmu, który choć na chwilę pozwoli mu zapomnieć o własnych lękach i skupić się na lekcji. Podobnie w stanie pozytywnych emocji, na przykład tuż przed bajkowym urlopem na Bahamach, trudno się skoncentrować na zakończeniu prezentacji, którą w dodatku szef będzie przedstawiał już po naszym wyjeździe. Dla takich sytuacji wypracowano strategie, które regulujemy dzięki inteligencji emocjonalnej.

...
Poprzednia
1 2 3 4
Sukces
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common