Tutaj jesteś: Sukces

Sukces

Bóg stworzył jedzenie a diabeł kucharzy

Paulina Nowosielska 13-05-2016, ostatnia aktualizacja 13-05-2016 16:00
źródło: Sukces
autor: Katia Serek
źródło: julia strzałkowska_wrząca kuchnia
źródło: Sukces
autor: Katia Serek

Istnieje dwa lata, a już podbiła najsłynniejsze kulinarne przewodniki świata. Niedawno jednak trafiła do absolutnej czołówki – dostała gwiazdkę Michelin. Za tym sukcesem stoją ludzie, współwłaściciele restauracji Senses, m.in. 
Michalina Smorszczewska 
i szef kuchni Andrea Camastra. 
– Dobre jedzenie ma w sobie olbrzymią moc. Daje rozkosz, potrafi zaskoczyć, wiele mówi o człowieku i kusi... – przekonują. Nam zdradzili swój przepis na sukces.

Łatwo je przegapić. Wejście do restauracji wciśnięte jest między marmur nowoczesnego biurowca a nagie, ceglane mury Reduty Banku Polskiego. Mają przeszło 
100 lat i ślady kul z czasów powstania warszawskiego. Każdy element wnętrza został dopasowany tak, by nie odrywać od najważniejszej czynności: od jedzenia. Są tu więc wygodne fotele i kojące, nomen omen, zmysły olejne krajobrazy. Z małym wyjątkiem. 
Obraz przedstawiający twarze młodych osób. Podpisany zdaniem: „Because the sky is blue". Namalował go jeden z gości restauracji i podarował szefowi kuchni. Ponoć o gustach się nie dyskutuje, ale...

Ten obraz, który masz za plecami. Lubisz go?

A.C.: Tak, pokazuje grupę ludzi. Może to paczka przyjaciół? 
Ich twarze nie są obojętne, coś wyrażają. Pasuje tu.

Dlaczego?

A.C.: Bo restauracja to miejsce, które skupia ludzi. I wywołuje emocje związane z gotowaniem, serwowaniem, próbowaniem nowych smaków.

Ktoś nawet kiedyś powiedział, że z jedzeniem 
jest jak z seksem. To dwie największe przyjemności w życiu człowieka. I tak samo jak są ludzie nierozbudzeni seksualnie, tak samo są ludzie nierozbudzeni kulinarnie.

A.C.: W tym wszystkim chodzi o danie innym szansy na to, by nie przechodzili obok siebie, zjawisk i rzeczy obojętnie. Żeby próbowali zrozumieć. To generalnie dotyczy całego życia. Mechaniczne wykonywanie czynności odbiera im cały smak. Pochłonąć bezmyślnie to, co mamy przed sobą na talerzu, a potem odsunąć krzesło, wstać i wyjść? Jaki to ma sens? O ile ciekawiej jest wiedzieć, że jest coś jeszcze. Ten rodzaj oczekiwania na nieznane, na to, co ma nadejść, definiuje człowieczeństwo.

A przekładając to na kuchnię?

A.C.: Podświadomie oczekujesz konkretnego doznania, smaku, koloru, nawet zapachu. A później otrzymujesz danie, które jest kompletnym zaskoczeniem. W dodatku podane w sposób daleki od tradycyjnego. To powoduje, że zaczynasz się zastanawiać, co czeka cię za chwilę. Czy to dla ciebie ma sens?

Chyba tak... Kucharz filozof.

A.C.: W każdej czynności, w którą człowiek wkłada serce, jest filozofia. Bez niej jesteśmy tylko żywymi maszynami. Ja staram się poznawać istotę rzeczy, każdego produktu, każdego przepisu. Właśnie dzięki temu potrafię zaskakiwać.

To mi przypomina pewną scenę z filmu: Forrest Gump siedzi na ławce, czekając na autobus. Rozmawia z przypadkowymi osobami. W pewnym momencie wypowiada słynne zdanie: życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co znajdziesz w środku.

A.C.: Bo tak właśnie jest.

A jacy są Polacy, których poznałeś? 
Działają mechanicznie czy ulegają emocjom?

A.C.: Wybieram ludzi, którymi się otaczam.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8
Sukces
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common