Tutaj jesteś: Sukces » Żyję

Żyję

Powrót meblościanki

Anna Tomiak 21-01-2016, ostatnia aktualizacja 21-01-2016 16:00
W latach 60. XX w. myśl techniczna nabrała nowego znaczenia. Krótko mówiąc: meblościanka.
autor: Andrzej Wiernicki
źródło: Forum
W latach 60. XX w. myśl techniczna nabrała nowego znaczenia. Krótko mówiąc: meblościanka.
Fotel projektu Romana Modzelewskiego. To dowód na to, że w czasach PRL designerzy szukali nowatorskich rozwiązań.
źródło: materiały prasowe
Fotel projektu Romana Modzelewskiego. To dowód na to, że w czasach PRL designerzy szukali nowatorskich rozwiązań.
Lampowe radio Ramona. Dowód na to, że styliści i inżynierowie w latach 60. mieli ponadczasowe pomysły.
źródło: youtube
Lampowe radio Ramona. Dowód na to, że styliści i inżynierowie w latach 60. mieli ponadczasowe pomysły.

Francuskie rokoko, angielski styl chippendale, złocenia, pikowania, wygięte nóżki. Nie, temu stylowi już dziękujemy. Teraz chodzi o modernizm, epokę Gomułki. Najczęściej ulegają jej ludzie młodzi, wykształceni i dobrze zarabiający. PRL znają jedynie z opowiadań, nie mają z tym okresem emocjonalnych skojarzeń i potrafią docenić jego wzornictwo. W rezultacie meble, lampy, ceramika sprzed pół wieku przeżywają drugą młodość. Zyskały rangę cennych antyków.

Może słusznie, przecież była to epoka przemian na świecie – rozwoju technologii, podboju kosmosu i rewolucji obyczajowej. Wzornictwo nie pozostawało w tyle. To wtedy tworzyli genialni designerzy, np. Ray i Charles Eamesowie, amerykańskie małżeństwo. Pierwsi opracowali technologię wyginania sklejki. Wykorzystali ją do produkcji „szyn" usztywniających złamane kończyny weteranów wojennych. Potem tak samo formowanej sklejki użyli jako elementu konstrukcyjnego mebli. W rezultacie powstał fotel z podnóżkiem: Lounge Chair and Ottoman (1956 r.), produkowany do dziś, jeden z najważniejszych sprzętów w historii współczesnego wzornictwa.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common