Tutaj jesteś: Sukces » Działam

Działam

Reguły gry

Magda Dubrawska 21-01-2016, ostatnia aktualizacja 21-01-2016 16:00
źródło: materiały prasowe
Maciej Miąsik. Jest jednym z pierwszych twórców gier komputerowych w Polsce. Stworzył m.in. kultowe dziś „Electro Body”. - Wszystkie sukcesy polska branża gier zawdzięcza ludziom. Nie było państwowego mecenatu, dotacji czy innych form wsparcia – mówi.
źródło: materiały prasowe
Maciej Miąsik. Jest jednym z pierwszych twórców gier komputerowych w Polsce. Stworzył m.in. kultowe dziś „Electro Body”. - Wszystkie sukcesy polska branża gier zawdzięcza ludziom. Nie było państwowego mecenatu, dotacji czy innych form wsparcia – mówi.
źródło: materiały prasowe

Zaczynali od zera, biura w salonie lub garażu. Dziś rozpisują się o nich największe światowe media, a oni zgarniają branżowe nagrody i konkurują z najlepszymi. Polscy twórcy 
gier komputerowych sukces zawdzięczają tylko sobie.

W latach 60. niewielu Polaków miało w domu telewizor. Szczęśliwy posiadacz tego ekskluzywnego dobra był na językach wszystkich sąsiadów, a często całego osiedla. „Na telewizor" przychodzili dzieci i dorośli. To był przedmiot, który skupiał wokół siebie życie nie tylko rodzinne, ale i towarzyskie. Trudno sobie wyobrazić, że właśnie w tym czasie powstawały pierwsze polskie gry komputerowe. – Pisano je głównie w domach, a wcześniej na uczelniach i w zakładach badawczych jako eksperymenty, które nigdy nie były przeznaczone do jakiejkolwiek dystrybucji – mówi Michał Lisiecki z RetroGralni. Sprzęt, na którym wtedy pracowano, trudno nazwać komputerami. Pierwsza polska gra, „Marienbad", powstała w 1962 r. we wrocławskich zakładach Elwro na prototypowej maszynie Odra 1003 (również polskiej produkcji). Dla przeciętnego Polaka cyberświat był równie odległy jak kosmiczne planety. Ale jednak rynek powoli się rozwijał... Przełom przyniósł 1986 r., kiedy Marcin Borowski (niegdyś naczelny kultowego w świecie gier pisma „Top Secret") napisał grę przygodową „Puszka Pandory". W założeniu bardziej niż rozrywką miała być eksperymentem naukowym. – Tymczasem zapisała się na kartach historii jako pierwsza polska produkcja, którą próbowano sprzedawać w naszym kraju komercyjnie. Jeszcze przed upadkiem komunizmu oraz przy braku jakiejkolwiek ustawy o ochronie praw autorskich – mówi Lisiecki.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common