Tutaj jesteś: rp.pl » Sukces » Coś Na Początek » Film

Film

Sceny z życia mrówek

Dorota Chrobak 17-12-2015, ostatnia aktualizacja 17-12-2015 12:50
źródło: Aurora Films
źródło: Aurora Films

W porównaniu z polską kinematografia węgierska wygląda niczym osobówka z kratką obok tira. O niebo skromniejsza, mocno niedofinansowana, pozbawiona silnych instytucji wspierających. Węgrzy jednak mają coś. A raczej kogoś. Pálfiego.

György Pálfi, postać w naszym kraju znana głównie wśród miłośników ambitnego kina, to jeden z najciekawszych reżyserów działających obecnie w Europie. Debiutował świetnie przyjętą „Czkawką", pozornie sennym, lakonicznym „reportażem" o pewnej węgierskiej wsi, która po bliższym przyjrzeniu się okazuje się miejscem niczym z krwistego kryminału, w którym trup ściele się gęsto. Potem była perwersyjna „Taxidermia", historia ojczyzny reżysera ukazana przez pryzmat trzech pokoleń Węgrów zmagających się z nietypowymi dziwactwami (kompulsywne wypychanie zwierząt, monstrualne obżarstwo). Kolejne dzieło, „Panie, panowie – ostatnie cięcie" z 2012 r., to właściwie kino eksperymentalne. Pálfi sięgnął po kilkaset już istniejących dzieł (w tym takich jak „Casablanca" czy „Pulp Fiction") i zmontował z nich błyskotliwy kolaż opowiadający powielaną od zarania kina historię miłosną: mężczyzna spotyka kobietę, zakochują się w sobie i biorą ślub. O ile jednak typowa love story zazwyczaj kończy się w tym momencie, o tyle Pálfiego interesuje głównie to, co się dzieje później.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common