Tutaj jesteś: Sukces » Żyję

Żyję

Wsadzam nogi w pustkę

Olga Wiechnik 17-12-2015, ostatnia aktualizacja 17-12-2015 16:00

archiwum prywatne

Jerzy Płonka jest pierwszym niewidomym Polakiem, 
który wszedł na Mont Blanc, a Mont Blanc 
jest pierwszym szczytem, jaki Jerzy zdobył po utracie wzroku. Gdy z niego zszedł, zrozumiał, że – nomen omen 
– nie widzi przeszkód, by zdobyć Koronę Europy, 
czyli 46 najwyższych europejskich szczytów. 
Do sukcesu brakuje mu już tylko 10.

Każdy szczyt pamięta bardzo dokładnie. – Ludzie, którzy widzą (a ja też kiedyś widziałem, więc trochę pamiętam, jak to jest), zapamiętują głównie obrazy. Ja pamiętam zapachy, strukturę podłoża, fakturę skał, porostów. I temperaturę wody w potokach – opowiada Jerzy Płonka, gdy pytam, co ma na myśli, mówiąc, że góry są piękne. Bo przecież Jerzy Płonka ich nie widzi. Gdy miał dwa lata, zdiagnozowano u niego zdegenerowanie siatkówki. W podstawówce przestał czytać i pisać. – Jak miałem 15 lat, to już mi się strasznie posypało – wspomina. Ale ze sportu nigdy nie zrezygnował. Zawsze był aktywnym dzieckiem, biegał po osiedlu, zderzał się ze słupami, wchodził na drzewa i z nich spadał. Przez trzy lata wiosłował w kadrze, potem biegał maratony, bardzo dużo czasu spędził na ścianie wspinaczkowej.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common