Tutaj jesteś: rp.pl » Sukces » Coś Na Początek » Teatr

Teatr

Ekologiczny przebój teatralny

Jacek Cieślak 18-11-2015, ostatnia aktualizacja 18-11-2015 16:00
autor: Magda Hueckel
źródło: Fotorzepa

Zarabiać na turystach czy ujawnić zatrucie środowiska? Dylemat przedstawiony w znakomitym „Wrogu ludu" Ibsena w reżyserii Jana Klaty idealnie trafia w klimat dzisiejszych debat.

Jan Klata, dyrektor Narodowego Starego Teatru, po otrzymaniu Grand Prix na tegorocznym sierpniowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za „Króla Leara", sięgnął po napisanego w 1888 r. przez Henryka Ibsena „Wroga ludu". Główną rolę doktora Stockmanna powierzył Juliuszowi Chrząstowskiemu, tegorocznemu laureatowi Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Orcia w spektaklu „Nie–boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!", również z Narodowego Starego Teatru. Można powiedzieć, że nagrodzeni artyści skumulowali swoje siły, a w rezultacie powstał znakomity spektakl.Kluczem do sukcesu jest bez wątpienia scena zgromadzenia mieszkańców uzdrowiska wyreżyserowana w stylu dzisiejszych demonstracji lub pielgrzymek. Juliusz Chrząstowski rozpoczyna monolog, błyskotliwie łącząc stylistykę kabaretu, konferansjerki i obywatelskiego wystąpienia. Prowokuje widzów pytaniami, jak czują się w Krakowie, który zarabia na turystach i jest trzecim najbardziej zadymionym miastem Europy. Opowiada anegdotę o tym, że dżihadystów można doprowadzić do samobójstwa, pokazując na tle ich żon nagą europejską piękność. I namawia panie do tego, by nie szczędziły poświęcenia w imię przyszłości Polski i Europy. Z zaskoczenia pyta, czy przyjęlibyśmy uchodźców.Nagrodą dla energetycznego popisu Chrząstowskiego są gorące brawa widowni. Zbojkotował je na jednym ze spektakli Jan Maria Rokita, ostentacyjnie wychodząc z sali podczas monologu. Aktor ripostował błyskawicznie: „Proszę trzasnąć drzwiami!". Chrząstowski zdobywa poparcie widzów, ale jego bohater przegrywa batalię o czyste środowisko. Ściany jego domu pokrywają napisy „Won!", a pod oknami tłum skanduje „Wyp...!". Okazuje się wrogiem ludu. Musi emigrować. Atutem sztuki Ibsena jest to, że jak w soczewce skupia wiele problemów współczesnego systemu politycznego, który jest powikłaną grą powiązań. Każdy zależy od każdego i trudno walczyć o prawdę, bo to narusza tabu i interesy poszczególnych grup. Przecież ujawnienie informacji, że woda w uzdrowisku jest zatruta, spowoduje odpływ turystów i utopi miasto pod falą bezrobocia.

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common