Tutaj jesteś: Sukces » Działam

Działam

Czysta sztuka, czysty zysk

Edyta Borkowska 18-11-2015, ostatnia aktualizacja 18-11-2015 16:00
źródło: kasia michalski gallery
Wrocław 1982, Chris Niedenthal
źródło: 15. Fotografia Kolekcjonerska
Wrocław 1982, Chris Niedenthal
m58, Wojciech Fangor
źródło: Dzięki uprzejmości Galerii m2
m58, Wojciech Fangor

Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Andrzej Wróblewski. Najszybciej na krajowym rynku sztuki rosną ceny prac powojennych klasyków. Na aukcjach padają właśnie kolejne rekordy, a o polskich artystów biją się najwięksi zagraniczni kolekcjonerzy. Ten rok należał do domów aukcyjnych. Przyszły ma być jeszcze lepszy.

Na aukcji w Desie Unicum obraz „M 58" z 1970 r. zmarłego 25 października Wojciecha Fangora został sprzedany za 923 tys. zł. To najdroższa praca tego artysty na świecie. Daleko mu jednak do polskiego rekordu za dzieło sztuki współczesnej. Obraz Romana Opałki „Detal 2890944–2910059" poszedł za ponad 2 mln zł.
Mniej zer na końcu, ale proporcjonalnie duże przebicie, mają prace licytowane na Aukcjach Nowej Sztuki. Obraz Marcina Maciejowskiego „Pieśń profana" z 2012 r. został sprzedany za 75 tys. zł, przy cenie wywoławczej 26 tys. W I półroczu 2015 r. Desa Unicum zanotowała wzrost obrotów o 20 proc. względem tego samego okresu w 2014 r., sprzedając prace za ponad 26 mln zł. I jeśli ktokolwiek miał jeszcze cień wątpliwości, teraz musi powiedzieć głośno i wyraźnie: sztuka? To się opłaca!

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common