Tutaj jesteś: Sukces » Myślę

Myślę

Kto pod sobą dołki kopie…

Karolina 
Monkiewicz–Święcicka 18-11-2015, ostatnia aktualizacja 18-11-2015 16:00

123RF

Człowiek pracuje w branży od lat. Merytorycznie nie można mu nic zarzucić. A jednak traci pracę, omija go awans. W najlepszym wypadku: praca przestaje go cieszyć. Ten scenariusz brzmi znajomo? Najwyższa pora zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.

John D. Rockefeller mawiał, że umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa. To właśnie te zdolności mają ogromny wpływ na karierę. Doradcy personalni uważają, że pracę zdobywamy w 70 proc. dzięki wiedzy fachowej, a w 30 proc. – dzięki zdolnościom społecznym. Co ciekawe, tracimy ją dokładnie w odwrotnych proporcjach: w 70 proc. z powodu bycia nielubianym, a tylko w 30 proc. z braku kwalifikacji. O tym, czy dobrze się z kimś pracuje, decydują tzw. miękkie kompetencje, czyli umiejętność budowania dobrych relacji, współpraca w zespole, okazywanie zaangażowania, wywieranie wpływu, zręczna i bezkolizyjna komunikacja. A także umiejętność sprzedania siebie. – Każda praca jest przede wszystkim dla kogoś. I dlatego trzeba umieć sprzedać to, co się robi. Tak aby było to dla innych przekonujące, a dla nas korzystne – mówi Izabella Wojtaszek, coach kariery. I dodaje: – Miękkie umiejętności bywają wręcz kluczowe, np. w firmach IT, gdzie wiele osób nie jest zbyt społecznie uzdolnionych. W USA istnieje nawet specjalne określenie dla ludzi o dużych zdolnościach społecznych. Są „likeable", czyli dają się lubić.
Jak zatem dać się lubić? A czego pod żadnym pozorem w firmie nie robić?

Sukces
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common