Tutaj jesteś: Sukces » Myślę

Myślę

Dziś sprawdzianu nie będzie

Karolina Kowalska 17-11-2016, ostatnia aktualizacja 17-11-2016 16:00
źródło: 123RF

Największe światowe firmy odchodzą od ocen rocznych, bo odkryły, że skutecznie zabijają w ludziach chęci do pracy. Zastępują je rozmowami motywującymi.

Jakub, 33–letni planista sprzedaży w dużej firmie FMCG, na tydzień przed ocenami rocznymi dostaje mdłości. – Jak kobieta w ciąży – wiem, bo mam żonę – biegnę do toalety i zastygam nad muszlą. Objawy nasilają się tuż przed rozmową. Raz nawet wziąłem wolne – opowiada. To pamiątka po pierwszej ocenie rocznej w poprzedniej, renomowanej firmie. Usłyszał wtedy, że jest za słaby i właściwie kwalifikuje się do zwolnienia. W jednej chwili stracił apetyt, motywację i chęć do życia. Wylądował na zwolnieniu lekarskim, a potem sam odszedł z korporacji. Tej samej, która podczas studiów, dla jego kolegów z roku była szczytem marzeń. Do pracy poszedł po kilku miesiącach, wybrał konkurencję i choć dziś jest jednym z bardziej cenionych pracowników, ocen rocznych nienawidzi. – Pozbawiają mnie motywacji na co najmniej miesiąc, a tydzień po serio się zastanawiam, czy nie lepiej rzucić to w cholerę i nigdy więcej nie narażać się na taki stres – przyznaje Jakub. Jego koledzy przeżywają oceny po męsku – idą odreagować do baru. Po takim wieczorze, następnego dnia ledwo żyją. – Też to odchorowują i nie chodzi tylko o zatrucie alkoholem – usprawiedliwia ich Jakub. Jego żona Marta, 37–letnia specjalistka od marketingu i PR, jedyną w życiu ocenę roczną wspomina jako największy życiowy koszmar. – To był pierwszy rok mojej pracy na upragnionym etacie w firmie, w której najpierw stażowałam, a potem pracowałam na umowę–zlecenie. Po dwóch latach totalnego oddania firmie i błyskawicznych postępów usłyszałam, że zasługuję na ocenę C, czyli tróję, bo nie dorastam do pięt kolegom z 15–letnim stażem. Byłam załamana. Menadżer, który wcześniej regularnie mnie chwalił, nagle porównał mnie do ludzi, którzy na swoje wyniki pracowali kilka razy dłużej. W jednej chwili zabił we mnie satysfakcję z pracy i wiarę we własne siły – wspomina. Po dwóch latach i dojściu do oceny B– (czwórki z minusem) odeszła z firmy i nigdy już do korporacji nie wróciła. Od kilku lat jest wolnym strzelcem, realizuje kontrakty i, co najważniejsze, nikt nie rozlicza jej z tego, jak „performuje".

Rzeczpospolita
Dostęp do treści serwisu jest płatny. Prosimy wykupić dostęp.
Jeżeli masz konto, zaloguj się!
Formularz otrzymania bezpłatnego dostępu do SukcesMagazyn.pl dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Sukcesu" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
6 miesięcy rok
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do serwisu Sukcesmagazyn.pl w trakcie trwania prenumeraty. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do serwsiu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego "Sukces", zgadzam się na obciążenie mnie kosztem uzyskanego dostępu.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
pole obowiązkowe
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Najczęściej czytane

  • 24 h
  • 7 dni
  • 30 dni

Galerie

1 - 1 / 4
common