Czy wiesz, że z Kyocerą ten artykuł możesz wydrukować do 5 razy taniej? Już od 33 zł/m-c!
Więcej…
DRUKUJ

Działam

Lista 500 największych przedsiębiorców (miejsca 6-500)

Maciej Rudke, Piotr Sobolewski, Aneta Wieczerzak, Piotr Mazurkiewicz, Adam Roguski, Tomasz Furman, Magdalena Lemańska, Urszula Zielińska 20-03-2014, ostatnia aktualizacja 20-03-2014 18:00

Sukces

To już druga edycja tej wyjątkowej listy. I chociaż zmieniły się pozycje, na których znaleźli się polscy miliarderzy i milionerzy, jedno pozostało niezmienne: to największe i najbardziej precyzyjne tego typu zestawienie w kraju

6. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak

7. Tomasz Domogała

8. Tadeusz Chmiel 2,476 mld zł

9. Hieronim Ruta

10. Bogusław Cupiał

11. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie

12. Jerzy Lubianiec, Marek Piechocki (ex aequo)

14. Dariusz Miłek

15. Jarosław Pawluk

16. Grzegorz Grzelak

17. Aldona Wejchert

18. Andrzej Furman

19. Grażyna Kulczyk

20. Zbigniew Jakubas

Miejsca 21-500

 

6. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak
2,624 mld zł 2013: miejsce 5. (2,824 mld zł)

Polpharma

Starakowie to obecnie drugie najbogatsze polskie małżeństwo. Właściciele Polpharmy, największego polskiego producenta leków i substancji farmaceutycznych wytwarzającego rocznie 160 mln opakowań leków eksportowanych do ponad 50 krajów świata.

Na początku lat 80. Jerzy Starak założył firmę rolno--spożywczą – polonijny Comindex, który produkował i sprzedawał nieistniejące już na rynku soki Billy, cukierki Picollo i perfumy Currara. Pod koniec lat 80. korzystał ze swoich międzynarodowych kontaktów, wprowadzając na chłonny polski rynek zachodnie marki, takie jak Bols czy Palmolive.

W 2000 r. kupił udziały w Polpharmie. Później doszły do niej: Polfa Lublin i Warszawa, lubelski Herbapol i fabryka płynów infuzyjnych Medana Pharma Terpol Group. W 2010 r. Polpharma przejęła też kontrolę nad Chimpharmem, największym lokalnym producentem leków w Kazachstanie. Inwestycje te mogły pochłonąć nawet 180 mln euro. Dziś biznesmen chce podbić Afrykę i przygotowuje się do budowy fabryki leków w Oranie w Algierii. Polpharma pracuje także nad lekami biopodobnymi w laboratoriach, które w 2012 r. zbudowała w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Starak jest też właścicielem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica. Natomiast jego żona ma udziały w spółce zarządzającej ekskluzywną restauracją Belvedere w warszawskich Łazienkach.

Hobby Staraka są rajdy samochodowe. Startował fiatami i przez pewien czas był przedstawicielem generalnym na Polskę należącej do tego koncernu marki Alfa Romeo. Ten 69-letni biznesmen jest też koneserem sztuki i zapalonym sportowcem. Nie tylko lubi grać w tenisa, ale ma też własny klub sportowy – koszykarską drużynę Polpharma Starogard Gdański. Jest członkiem Polskiej Rady Biznesu i jednym z założycieli Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Maciej Rudke

7. Tomasz Domogała 2,483 mld zł
2013: miejsce 8. (2,111 mld zł)

Famur

Z Famurem związał się w 2004 r., kiedy dołączył do górniczej spółki jako członek rady nadzorczej. Od tamtej pory uczestniczy w nadzorowaniu strategicznych decyzji. Sześć lat później został już przewodniczącym rady nadzorczej. Wtedy też objął taką samą funkcję w kierowanym przez ojca (Jacka) funduszu TDJ, który zajmuje się zarządzaniem inwestycjami.

Fundusz jest obecnie właścicielem trzech giełdowych grup kapitałowych: Famuru, Polskiej Grupy Odlewniczej oraz Zamet Industry. Spółka jest też zaangażowana w akcje rynkowego rywala Famuru – Kopeksu. W styczniu Domogała zaproponował Krzysztofowi Jędrzejewskiemu, właścicielowi konkurencyjnej firmy, połączenie obu instytucji. Na razie do fuzji nie doszło, a ten ostatni stanowczo odmawia sprzedania udziałów. Większość analityków popiera jednak ten pomysł, a Jacek Domogała kibicuje w tym temacie synowi.

Młodszy Domogała nie wypowiada się publicznie, nie udziela wywiadów i zastrzegł wszystkie swoje zdjęcia. Ukończył Stanford Graduate School of Business w USA. Uzyskał też dyplomy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz University of Loughborough w Wielkiej Brytanii na wydziale Mechanical and Manufacturing Engineering. Tomasz Domogała kontynuuje społeczną i charytatywną działalność swojego ojca za pośrednictwem Fundacji TDJ na rzecz Nauki i Rozwoju.

Piotr Sobolewski

8. Tadeusz Chmiel 2,476 mld zł
2013: miejsce 10. (1,664 mld zł)

Black Red White

Zaczynał w połowie lat 80. od zbijania mebli w przydomowym warsztacie w Chmielku na Lubelszczyźnie. Robione przez niego sprzęty ze względu na przystępną cenę były wręcz rozchwytywane. Dlatego w niedługim czasie Chmiel musiał otworzyć fabrykę. Pierwsza powstała w Biłgoraju. Dziś firma ma 20-proc. udział w rynku pod względem wartości sprzedaży.

W skład meblowej potęgi wchodzą 23 spółki, w tym 11 firm zagranicznych zlokalizowanych na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, Węgrzech, w Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Produkcja odbywa się w 21 zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą. BRW sprzedaje swoje meble i artykuły wyposażenia wnętrz w 77 salonach i ok. 800 punktach partnerskich w Polsce, a także w salonach na Ukrainie, Białorusi, Słowacji i Węgrzech.

Na rzecz grupy – w spółkach zależnych oraz współpracujących – pracuje łącznie ponad 11 tys. osób. Tadeusz Chmiel jest jednym z najbardziej tajemniczych biznesmenów w Polsce. Unika mediów i rozgłosu. Nie pokazuje się publicznie i nie obnosi ze swoim bogactwem. Niewielu nawet wie, jak wygląda.

Aneta Wieczerzak

9. Heronim Ruta 2,432 mld zł
2013: miejsce 39. (459 mln zł)

Polkomtel

Przyjaciel i wieloletni partner w biznesie Zygmunta Solorza-Żaka oraz jedna z najważniejszych (i najbardziej tajemniczych) osób w telewizyjno-telekomunikacyjnym imperium miliardera. Podobnie jak główny właściciel grupy Polsat pochodzi z Radomia. Razem w latach 80. handlowali samochodami sprowadzanymi z NRD. Heronim Ruta został akcjonariuszem Telewizji Polsat w 2008 r., a dziś ma blisko 10-proc. pakiet akcji Cyfrowego Polsatu oraz (pośrednio) udziały w Polkomtelu, operatorze sieci Plus. Jego inwestycje ulokowane są najczęściej w wehikule zarejestrowanym na Cyprze – Sensor Overseas. Solorz-Żak i Ruta dzielą się udziałami także w takich firmach jak Dwa i Teleaudio Dwa czy Inwestycje Polskie. Ruta od lat jest związany z lokalnym autoryzowanym dilerem Volkswagena, spółką Ster. Formalnie jest jej prokurentem.

Kocha motocykle, a jego syn Szymon startuje w rajdach samochodowych, w tym m.in. w rajdzie Dakar. Drużynę Szymona Ruty wspierają Telewizja Polsat, PKN Orlen i EFG Bank.

Oficjalna biografia Heronima Ruty podaje, że w 1980 r. pracował dla Cementation International ltd. z siedzibą w Londynie, projektując elektrykę hotelu Marriott w Warszawie. Później był kierownikiem Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy, założył spółkę Herom, wchodził w skład zarządu wehikułu Polaris Finance BV (poprzez nią Solorz-Żak kontrolował część swoich firm, w tym Elektrim), a także był członkiem rady nadzorczej Uzddaroji Akcine Bendrove „Baltijos Televizja". Od listopada 2011 r. do niedawna przewodniczył radzie nadzorczej Polkomtelu. Ruta zasiada też w radach nadzorczych Plus Banku, PAI Media, Dolnośląskiego Centrum Aktywności Gospodarczej (d. Gurex) i współzarządza firmą Diasen Ltd.

Urszula Zielińska

10. Bogusław Cupiał 2,368 mld zł
2013: miejsce 7. (2,268 mld zł)

Tele-Fonika Kable

Jest jedynym właścicielem i szefem rady nadzorczej Tele-Foniki Kable, jednego z największych na świecie producentów przewodów. Po skończeniu technikum kolejowego postanowił działać w biznesie, angażując się w różne przedsięwzięcia, jak handel odzieżą czy farbami. Tele-Fonikę założył z partnerami w 1992 r., po pewnym czasie przejął nad nią pełną kontrolę. Cupiał stroni od mediów, jeśli już się w nich pojawia, to zazwyczaj w roli właściciela Wisły Kraków, piłkarskiego klubu z ekstraklasy. To najbardziej wytrwały biznesmen zaangażowany w niezwykle kosztowne hobby.

W ub.r. media plotkarskie wysłały biznesmena na emeryturę, wskazując, że najstarsza z jego trzech córek, Monika, została prokurentem Tele-Foniki. Jej mąż Bartłomiej Zgryzek jest wiceprezesem tej spółki. Do zarządu zostali także ściągnięci Paweł Smoleń, były wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej, i Jacek Neska, były prezes Lotos Oil. W radzie nadzorczej pojawił się zaś Paweł Gricuk, były prezes Petrolinvestu.

Prawdziwą sensacją były doniesienia z początku tego roku o tym, że prokuratura postawiła biznesmenowi zarzuty dotyczące rozliczeń Tele-Foniki z PFRON. Ciągnąca się od lat sprawa dotyczy zwrotu nadpłat w podatku dochodowym za lata 2000 i 2001, jaki uzyskała Tele-Fonika, wówczas zakład pracy chronionej. Zdaniem spółki działania prokuratury są niezrozumiałe i nie uwzględniają korzystnych dla Tele-Foniki i Cupiała wyników postępowań administracyjnych przed PFRON.

Adam Roguski

11. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie 2,339 mld zł
2013: miejsce 14. (1,073 mld zł)

Adamed

Właściciele Grupy Adamed, jednej z największych polskich firm farmaceutycznych. Firma ma przedstawicielstwa w Hiszpanii, Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie. Produkty grupy sprzedawane są do ponad 40 krajów, a jej pozycja na świecie stale rośnie. Maciej jest chirurgiem, Małgorzata specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologiem. Obecnie w skład grupy wchodzą Adamed oraz przejęte w 2010 r. Polfa Pabianice i Agropharm (obecnie Adamed Consumer).

Początki, jak zwykle w przypadku rodzinnych firm, były skromne. Pierwszy krok postawił w 1986 r. Marian Adamkiewicz, ojciec Macieja. Był ginekologiem, więc specjalizował się w produkcji preparatów z tej dziedziny medycyny. W 1994 r. firma przeniosła się do nowej siedziby w Pieńkowie pod Warszawą, gdzie ruszył pierwszy nowoczesny zakład produkcyjny Adamedu.

Kolejnym punktem zwrotnym był rok 1998 r. Firma opracowała i wprowadziła wtedy do sprzedaży amlozek, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Dzięki blisko sześciokrotnie niższej cenie niż preparaty zachodniej konkurencji amlozek szybko podbił rynek, trafiając do blisko pół miliona pacjentów.

Od 2000 r. prezesem Adamedu jest Maciej Adamkiewicz, który duży nacisk kładzie na rozwój badań nad poszukiwaniem innowacyjnych leków. Dzięki przeznaczaniu co roku kilkunastu milionów na badania i rozwój firma wielokrotnie była uznawana za najbardziej innowacyjną w branży. Dziś jej dział badawczo-rozwojowy pracuje nad innowacyjnymi lekami, także biologicznymi, na raka, zaburzenia metaboliczne i choroby ośrodkowego układu nerwowego.

W 2013 r. Maciej i Małgorzata Adamkiewiczowie zostali odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP za nadzwyczajne zasługi dla państwa i obywateli.

Maciej Rudke

12. Jerzy Lubianiec, Marek Piechocki (ex aequo)1,575 mld zł
2013: miejsce 16. (1,035 mld zł)

LPP

Od ponad 20 kierują firmą odzieżową LPP, właścicielem takich marek, jak Reserved, Cropp, House, Mohito oraz Sinsay. Piechocki urodził się w 1961 r. Z wykształcenia jest inżynierem budownictwa, jednak osiągane w ostatnich latach wyniki spółki pokazują, że na odzieży zna się równie dobrze. Założyciele LPP podzielili się obowiązkami. Piechocki jako prezes decyduje o strategii spółki, natomiast urodzony w 1960 r. Jerzy Lubianiec, również absolwent Politechniki Gdańskiej, jest przewodniczącym rady nadzorczej. W latach 1985–1990 był współzałożycielem zakładu elektrotechnicznego, ale na początku lat 90. postawił na handel odzieżą.

Obaj biznesmeni rozpoczęli działalność w branży odzieżowej od założenia Przedsiębiorstwa Handlowego Mistral. Początkowo zaopatrywali hipermarkety w szyte w Azji T-shirty. Jednak szybko postawili na rozwój własnej marki Reserved i już jako LPP zaczęli budować sieć sprzedaży detalicznej. Dziś ich firma jest największym sprzedawcą odzieży w Polsce i coraz większym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2007 r. grupa zarobiła już 135 mln zł. Ubiegły rok był kolejnym rekordowym – przychody pierwszy raz przekroczyły 4 mld zł, a zysk netto sięgnął 433 mln zł.

Najtrudniejszy dla firmy był rok 2005, kiedy kolekcje Reserved okazały się zbyt awangardowe i sprzedaż gwałtownie spadła. LPP musiało korygować prognozy finansowe, znacznie wcześniej rozpoczęło też sezon wyprzedażowy, co negatywnie odbiło się na wynikach.

W czasie debiutu firmy na giełdzie w 2001 r. jej akcje kosztowały 48 zł. Dziś jest to ponad 9 tys. zł. Inwestor, który kupił na debiucie akcje LPP za 10 tys. zł i trzymał je do dziś, przy sprzedaży zarobiłby prawie 1,9 mln zł.

Piechocki i Lubianiec mają po 175 tys. akcji LPP (po 10 proc. kapitału). Jednak dzięki uprzywilejowaniu dysponują ponad połową głosów na walnych zgromadzeniach firmy i utrzymują nad nią kontrolę.

Założyciele LPP odmawiają wywiadów. Zatrudniona przez nich firma wynajduje i usuwa wcześniej zamieszczone w sieci zdjęcia.

Maciej Rudke

14. Dariusz Miłek 1,558 mld zł
2013: miejsce 12. (1,268 mld zł)

CCC

Współzałożyciel, prezes i główny akcjonariusz sieci sklepów obuwniczych CCC zarabianie pieniędzy zaczął w 1989 r. w Lubinie, gdzie szybko dorobił się kilku pawilonów na miejscowym bazarze. Od upadającej fabryki obuwia wykupił na kredyt zapasy, które błyskawicznie się rozeszły. Zachęcony sukcesem zaczął sprowadzać hurtowo obuwie z Włoch i tak powstała słynąca z bardzo niskich cen firma Żółta Stopa.

W latach 90. poznał Leszka Gaczorka, właściciela krakowskiej hurtowni zaopatrującej sklepy Żółtej Stopy. Zaproponował mu współpracę przy powstającej wtedy sieci CCC. Obecnie to największy dystrybutor i producent butów w Polsce. Na koniec ub. r. miał 712 sklepów, głównie w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowej.

Firma skokowo poprawia wyniki i w tym roku jej przychody mają przekroczyć 2 mld zł, w przyszłym – 3 mld. Planowany na najbliższe lata błyskawiczny rozwój firmy będzie możliwy dzięki wejściu na nowe rynki zagraniczne, w tym zachodnioeuropejskie, w czym CCC wyprzedziło odzieżowe LPP uznawane za wzór w branży. W 2013 r. kurs akcji CCC na warszawskiej giełdzie wzrósł o 62 proc. i obecnie kapitalizacja firmy sięga 5 mld zł.

Biznesmen z Polkowic posiada także cztery duże galerie handlowe. Mówi, że charakter ukształtowało mu kolarstwo. Od 13. roku życia ścigał się w Górniku Polkowice, a po skończeniu technikum górniczego w ten sposób zarabiał na życie. Był nawet wicemistrzem Polski, ale kontuzje przerwały mu karierę. Sentyment do sportu jednak pozostał. Miłek jest mecenasem polskiego sportu. Od lat nie tylko wspiera swoją drużynę kolarską i koszykarską z Polkowic, ale jest też strategicznym sponsorem Polskiego Związku Kolarskiego.

Maciej Rudke

15. Jarosław Pawluk 1,434 mld zł*
2013: miejsce 11. (1,434 mld zł)

Fusion Invest Polska

Od kilu lat jego najcenniejszym aktywem jest Track Tec, grupa specjalizująca się w produkcji wyrobów wykorzystywanych przy budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej. Wytwarza przede wszystkim podkłady strunobetonowe i drewniane oraz rozjazdy kolejowe. Track Tec produkcję prowadzi w pięciu zakładach w Polsce oraz jednym w niemieckiej Leunie. Do grupy należy dziś około połowy krajowego rynku podkładów i rozjazdów kolejowych. Swoje wyroby sprzedaje łącznie do około 30 państw w Europie i Ameryce.

Pawluk budowę grupy Track Tec, której prezesuje, rozpoczął na przełomie lat 2009 i 2010. Wówczas poprzez fundusz Fusion Invest kupił firmę posiadającą dwie wytwórnie podkładów kolejowych, czyli suwalski Kolbet i WPS Goczałków. Rok później za 100 mln zł kupił wszystkie udziały w firmie KolTram. Jest to najstarszy w Polsce producent rozjazdów kolejowych. Rok 2012 zaowocował z kolei kupnem pakietów kontrolnych w dwóch tzw. nasycalniach podkładów strunobetonowych.

Urodził się w 1961 r. Studiował na Politechnice Śląskiej, a następnie w Wyższej Szkole Inżynierskiej Hochschule Niederrhein w Niemczech. Karierę zawodową rozpoczynał pod koniec lat 80. w niemieckim przemyśle chemicznym. Pracował w koncernie Henkel w Düsseldorfie, a później w Rütgerswerke w Duisburgu. W 1992 r. założył CTL Logistics, którego był prezesem i właścicielem. Dzięki niemu spółka wyrosła na piątą największą prywatną firmę specjalizującą się w towarowym transporcie kolejowym na rynkach międzynarodowych. W 2008 r. sprzedał 75 proc. jej akcji funduszowi Bridgepoint. Zainkasował za nie około 1,4 mld zł. Rok temu zbył pozostałe 25 proc. udziałów.

Tomasz Furman

*wycena z 2013 r.

16. Grzegorz Grzelak 1,322 mld zł
2013: miejsce 46. (399 mln zł)

Atlas

Jego firma Atlas to dziś jedna z największych w Europie grup specjalizujących się w produkcji materiałów chemii budowlanej, zwłaszcza klejów do glazury, zapraw budowlanych, systemów ociepleń ścian, podkładów podłogowych oraz spoiw gipsowych i gładzi szpachlowych.

Grzelak wraz z Andrzejem Walczakiem i Stanisławem Ciupińskim tworzył Atlas od podstaw. Wszystko zaczęło się w 1991 r., gdy w garażu w pożyczonej betoniarce, a później w halach przy ul. św. Teresy w Łodzi wyprodukowali pierwsze zaprawy klejowe. Zaledwie dwa lata później zostali laureatami prestiżowej nagrody Teraz Polska. To spowodowało aż czterokrotny wzrost rocznych obrotów. W 1994 r. otworzyli fabrykę w Piotrkowie Trybunalskim, a rok później w Bydgoszczy. Jeszcze przed końcem XX w. kupili kopalnie gipsu i anhydrytu w Lubkowie i Niwnicach, kopalnię piasku kwarcowego w Grudzeniu-Lesie oraz przedsiębiorstwo gipsowe Dolina Nidy. Powstały też dwa kolejne zakłady w Dąbrowie Górniczej i Suwałkach. Niemal w każdym kolejnym roku Atlas buduje lub przejmuje nowe zakłady. Następnym kamieniem milowym w jego rozwoju jest ekspansja na rynki zagraniczne.

W 2003 r. Atlas otworzył pierwszą zagraniczną fabrykę w Dubnej pod Moskwą. Po kilku latach jednak ją sprzedał. Kolejnym ruchem było przejęcie łotewskiej firmy Atlas Baltic, kupienie większościowych udziałów w białoruskiej spółce Tajfun oraz utworzenie przedsiębiorstwa handlowego Atlas Russia. W 2011 r. otwarto z kolei w Grodnie na Białorusi nowoczesny zakład produkcyjny. Docelowo Atlas chce w swojej branży być największym podmiotem w trzech–pięciu krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Grzelak niemal całą swoją biznesową działalność skoncentrował w Atlasie. Z różnych informacji wynika, że jest również zaangażowany w projekt o nazwie Stacja Nowa Gdynia, czyli centrum biznesowo-
-sportowo-rekreacyjne w Zgierzu koło Łodzi.

Tomasz Furman

17. Aldona Wejchert 1,262 mld zł
2013: miejsce 13. (1,155 mld zł)

ITI

Właścicielka prawie połowy Grupy ITI (ma w niej 46,2 proc. udziałów, którymi zarządza po śmierci męża Jana), jedna z najbogatszych kobiet w Polsce. Jest wiceprezydentem grupy ITI, członkiem jej komitetu wykonawczego i rady dyrektorów. Zasiada też w radzie nadzorczej TVN, którego ITI jest głównym właścicielem.

Do ITI trafiła jeszcze jako Aldona Szostakowska, w 1993 r. Miała wtedy 24 lata. Do pracy przyjął ją Mariusz Walter, drugi obok Jana Wejcherta współzałożyciel ITI. Młoda absolwentka handlu zagranicznego na SGPiS (obecne SGH) zaczęła pracę jako kierownik projektu, ale szybko wspinała się po szczeblach kariery w należącej wtedy do ITI spółce Multikino. W 1996 r. została jej wiceprezesem, w 2003 r. – prezesem, a dwa lata później przeszła do rady nadzorczej tej spółki. Skończyła też London Business School w Wielkiej Brytanii.

Żoną Jana Wejcherta została w 2001 r. Ma z nim dwoje dzieci: dziesięcioletniego dziś Brunona i sześcioletnią Charlottę. Po śmierci Wejcherta w 2009 r. przez jakiś czas branża spodziewa się, że Aldona będzie chciała odejść z założonej przez niego firmy, a zostanie w niej raczej jego syn z jednego z poprzednich małżeństw – Łukasz. Ku zaskoczeniu wszystkich, jesienią 2011 r. stało się jasne, że ITI spłaci udziały Łukasza, Agaty Wejchert-Dworniak i Victorii Wejchert (dzieci Jana Wejcherta z poprzednich małżeństw), a Aldona pozostanie główną właścicielką ITI. Po zmianach właścicielskich zadłużony ITI zaczął powoli rozprzedawać przedsięwzięcia biznesowe. Dziś nie ma w nim już Multikina, Klubu Sportowego Legia, Wydawnictwa Pascal, „Tygodnika Powszechnego" ani Grupy Onet, a platforma cyfrowa „n" została połączona z Cyfrą+ w nc+ i należy do TVN tylko w części. Można się spodziewać, że jeśli francuska Grupa Canal+ wykorzysta posiadane opcje przejęcia kontroli nad TVN w najbliższych latach, a ITI uda się skupić posiadane obligacje, koncern może przestać istnieć. Otwarte pozostaje pytanie, czy Aldona Wejchert zdecyduje się wtedy na inwestowanie w nowe przedsięwzięcia czy też wycofa się ze świata biznesu.

Magdalena Lemańska

18. Andrzej Furman 976 mln zł
2013: miejsce 30. (549 mln zł)

Aflofarm

Główny udziałowiec Aflofarmu, trzeciej po Polpharmie i Adamedzie największej polskiej firmy farmaceutycznej. Jednak jego firma jest pierwszą w Polsce pod względem sprzedaży produktów dostępnych bez recepty.

Andrzej Furman studiował ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim, później pracował w rodzinnych Pabianicach jako nauczyciel, ale na początku lat 80. trafił do miejscowych zakładów farmaceutycznych Polfa. Do końca lat 80. pracował najpierw na stanowisku zastępcy, a później głównego księgowego. Z firmy odszedł pod koniec lat 80., aby założyć biuro doradztwa finansowego Abakus, nastawione głównie na tworzenie analiz dla rozsianych po kraju Polf. Jednak po jakimś czasie Furman postawił na hurt farmaceutykami i firma zmieniła nazwę na Aflopa. Przedsiębiorstwo prężnie się rozwijało i w 1993 r. rozpoczęło własną produkcję. Po kilku latach nazwa została zmieniona na Aflofarm i wykrystalizowała się strategia grupy – produkowała leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety, których ma dziś w ofercie ponad 200. W ostatnich latach Aflofarm był największym reklamodawcą w tej branży.

Formalnie Aflofarmem, zatrudniającym ponad 600 osób, zarządzają synowie Furmana: Jacek, Wojciech i Tomasz. Ale to założyciel firmy nadal sprawuje pieczę nad jej strategią i kierunkiem rozwoju. Biznesmen lubi podróżować i angażuje się w życie Pabianic, w których przebudowuje dawne zakłady wełniane Pawelana na usługowo-rozrywkowe Centrum Fabryka.

Maciej Rudke

19. Grażyna Kulczyk 975 mln zł
2013: miejsce 20. (832 mln zł)

Fortis Nowy Stary Browar

Nie jest już najbogatszą Polką, ale z miliardowym majątkiem wciąż jest w grupie najzamożniejszych.

Grażyna Kulczyk jest z wykształcenia prawnikiem, skończyła poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Pracowała kilka lat na macierzystej uczelni, by ostatecznie poświęcić się rozwijaniu rodzinnego biznesu wraz z mężem. Od wielu lat jej flagowym projektem jest poznański Stary Browar – centrum handlowe z mocno rozwiniętą przestrzenią artystyczną. W jej zamierzeniu połowa aktywności ma się rozwijać właśnie w tej przestrzeni. Centrum otwarto w 2003 r. – dzisiaj w jego ramach poza galerią działa też nowoczesny hotel Blow Up Hall 50 50. Stary Browar to jedno z najczęściej nagradzanych polskich centrów handlowych. Grażyna Kulczyk już raz chciała go sprzedać, w 2001 r. – nieoficjalnie mówiło się o co najmniej 200 mln euro. Choć luksemburska spółka Hedan dostał nawet zgodę UOKiK na sfinalizowanie transakcji, to ostatecznie do niej nie doszło – podobno nie udało się wypracować satysfakcjonującego dla twórczyni obiektu porozumienia.

Grażyna Kluczyk jest również współzałożycielką wydawnictwa Mundin. Od lat wiele inicjatyw kulturalnych wspiera poprzez fundację Art Stations. W jej majątku nie została uwzględniona, trudna do wycenienia, kolekcja sztuki współczesnej, jedna z najbardziej znanych w Polsce. Na budowaną już od czasu studiów GK Collection składają się prace Tadeusza Kantora czy Aliny Szapocznikow oraz takich artystów jak Yayoi Kusama, Andy Warhol czy Sam Francis. Część kolekcji można oglądać w Starym Browarze.

Pod koniec roku 2009 magazyn „Bilian" zaliczył Grażynę Kulczyk, rezydentkę kantonu Zug, do grona najbogatszych mieszkańców Szwajcarii. Na jej majątek składa się jeszcze sieć salonów odzieżowych Tally Weijl, znana również w Polsce.

Piotr Mazurkiewicz

20. Zbigniew Jakubas 887 mln zł
2013: miejsce 15. (1,051 mld zł)

Newag

Biznesmen spadł z 15. na 20. pozycję naszego zestawienia, a wartość jego majątku skurczyła się o 16 proc.

Przedsiębiorcą jest od 1978 r. Zaczynał od prowadzenia butiku odzieżowego w Warszawie, kokosy zbił na imporcie komputerów. Jego spółka Multico działała w wielu różnych sektorach, jednak najmocniej Jakubas kojarzony jest z przemysłem.

Do tej pory był rozpoznawany przede wszystkim jako największy akcjonariusz Mennicy Polskiej. Pod koniec ub.r. na warszawskim parkiecie znalazła się kolejna spółka z jego portfela – nowosądecki Newag, producent taboru kolejowego. Kiedy kupował firmę ponad dekadę temu, była w fatalnej sytuacji finansowej. Biznesmen zainwestował w nią w sumie 30 mln zł – tymczasem za akcje sprzedane podczas pierwszej oferty publicznej zainkasował ponad dziesięć razy tyle. Dodatkowo pakiet, który pozostaje w rękach Jakubasa, jest wart około 400 mln zł.

Zdecydowanie słabiej poradziła sobie w zeszłym roku Mennica Polska. O ile 2012 r. okazał się dla niej absolutnie rekordowy pod względem uzyskanych wyników finansowych i sprzedaży złota, o tyle w ubiegłym spółka otrzymała mocne ciosy. Po pierwsze, Narodowy Bank Polski pierwszy raz zdecydował się powierzyć bicie monet o nominałach 1, 2 i 5 gr innemu podmiotowi – w efekcie tej decyzji dużą część zleceń przejęła mennica brytyjska. Z kolei sprzedaż złota mocno się skurczyła z powodu kłopotów spółki z urzędem skarbowym i odzyskaniem nadpłaconego VAT.

Jakubasowi marzy się spektakularna inwestycja, która na trwałe umieściłaby go w gronie polskich miliarderów. Biznesmen ma już stosowny wehikuł – do spółki z Mennicą Polską utworzył Fundusze Inwestycji Polskich TFI. Przy okazji debiutu Newagu Jakubas ujawnił, że ma na celowniku polski podmiot z sektora przemysłowego, na którego przejęcie trzeba wyłożyć ok. 3 mld zł.

Adam Roguski

Miejsca 21-500

Sukces
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500